11 Aralık 2023
Anasayfa » 4 Yollu Vana Nedir ?

Bu makalede ısı pompalarında kullanılan dört yollu vanayı inceleyeceğiz. Bu, ısı pompası sisteminde kritik bir bileşendir ve soğutucunun hem ısıtma hem de soğutma modları sağlamak için akışını tersine çevirmesine izin veren ekipmandır.

4 yollu valflerle ilgili YouTube eğitim videosunu izlemek için aşağı kaydırın

Yukarıda, valfin çalışma prensiplerini açıklamak için kullanacağımız bir 4 yollu valfin 3 boyutlu modeli görülmektedir. Gördüğünüz gibi ortada valf gövdesi olan bir silindir var. Valf gövdesine bundan dik olarak uzanan 4 boru, 3’ü altta ve biri üsttedir. Bu borular, soğutucu akışkanın giriş/çıkış noktalarıdır.

Ana gövdenin arkasında, ana gövdenin karşılıklı uçlarına bağlanan bazı kılcal borular ile üst ve alt borular bulunur. Kılcal borulardan çıkan bir solenoid valf ve solenoid bobindir. Tüm bu bölümlerin amacını açıklayacağız.

Yukarıdan bir kesit görünümü ile 4 yollu valfin içine bakın. Merkezi valf gövdesinin içinde metal bir sürgü içine monte edilmiş siyah “U” şeklinde gövdeli bir nesne görüyoruz. Sürgü, bir yandan diğer yana hareket edecek ve soğutucuyu soğutucu akışkan devresi etrafında yönlendirmek için kullanılan U şeklindeki gövdeyi hareket ettirecektir.

Solenoid valve slider

Ana gövde kaydırıcısını hareket ettirmek için solenoid valfin içine oturan başka bir kayar “U” şekilli gövde kullanıyoruz. Solenoid valf sürgüsü bir yay tarafından normal konuma zorlanır, ancak solenoid bobine enerji verildiğinde, sürgüyü valfin diğer tarafına çekecek ve soğutucunun solenoid içinde yön değiştirmesine izin verecek bir manyetik alan yaratacaktır. Bu, ana gövde içindeki kaydırıcıyı etkileyecektir.

4 yollu valf, solenoid enerjili – Soğutma Modu

Solenoid bobine enerji verildiğinde, solenoid kaydırıcıyı sola doğru çekecek bir manyetik alan yaratacaktır. Kompresörden gelen sıcak soğutucu akışkan üst borudan girecek ve merkezi ana valf gövdesine akacaktır. Bu yüksek basıncın bir kısmı, solenoidden kılcal boruya ve ana valf gövdesinin en sağ tarafına doğru akacaktır. Bu, ana kaydırıcıyı sol tarafa doğru zorlayacaktır. Üst borudan giren sıcak soğutucu bu nedenle ana vana gövdesine akacak ve sol alt borudan çıkacaktır. Oradan, sistem ısısını atacağı ve soğutma sağlamak için gideceği dış üniteye yani kondensere gidecektir.

4 yollu valfin ısıtma modunda çalıştırılması; Solenoid bobinin enerjisi kesilecek ve böylece iç yay solenoid valf sürgüsünü sağa doğru zorlayacak. Yüksek basınçlı soğutucu akışkan üst borudan girecek ve ana valf gövdesine doğru gidecektir. Soğutucu akışkanın bir kısmı, kılcal boru yoluyla solenoid içine akacaktır. Bu daha sonra ana valf sürgüsünün en soluna akacak ve ana sürgüyü en sağa hareket etmeye zorlayacaktır. Sıcak soğutucu daha sonra üst borudan girer ve sol alt borudan dışarı akar ve ısıtma sağlamak için iç üniteye yani evaporatöre gider.

Soğutucu akışkan kompresörü terk edecek ve 4 yollu valfe gidecektir. Üst borudan girecek ve sağ alt borudan çıkacaktır. Buradan odanın ısınmasını sağlayacağı iç üniteye yönelir. Daha sonra çek valf boyunca akacak, bir sonraki çek valf akışkanın geçmesine izin vermeyecek, böylece soğutucu akışkan genleşme valfinden akacaktır. Isı pompası sistemlerinde çift yollu genleşme vanası kullanılması gerekmektedir. Daha sonra akışkan dış üniteye akacaktır. Ardından tekrar 4 yollu valfe akacak, ancak ana kaydırıcı onu tekrar kompresöre yönlendirecektir.

4 yollu vana soğutma modunda çalıştırıldığında; Soğutucu akışkan kompresörü terk edecek ve 4 yollu valfe gidecektir. Sol alt borudan yönlendirilecek ve termal enerjisinin bir kısmından vazgeçeceği dış üniteye aktaracaktır. Soğutucu akışkan çek valften geçer ancak ikinci çek valf geçmesine izin vermez, bu nedenle istenmeyen ısıyı almak ve böylece soğutma sağlamak için genleşme valfinden iç üniteye geçer. Oradan, çevrimi tamamlamak için kompresöre geri yönlendirildiği 4 yollu valfe geri akar.

About Author

%d