11 Aralık 2023
Anasayfa » Hava perdesi nedir ?

Hava perdesi nedir ?

Bir hava kapısı veya hava perdesi, havanın veya havadaki kirleticilerin bir açık alandan diğerine hareket etmesini önlemek için kullanılan bir cihazdır. En yaygın kullanımı ise, bir mahal girişi üzerine monte edilmiş aşağı bakan bir üfleyici fan veya farklı sıcaklıklarda şartlandırılmış iki alan arasındaki bir açıklıktır.

A typical commercial air curtain enclosure
Industrial air curtain over open dock door

Hava perdeleri genellikle, yükleme rıhtımları ve araç girişleri gibi operasyonel amaçlarla kapıların açık kalmasının gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Güçlü türbülans yaratarak uçan böcekleri dışarıda tutmaya yardımcı olmak için veya dışarıdaki havayı dışarıda tutmaya yardımcı olmak için kullanılabilirler.

Hava perdeleri, ısıtıcılı veya ısıtıcısız olarak donatılabilir. Isıtma özelliği bulunmayan hava perdeleri genellikle soğuk hava depoları ve soğuk odalarda kullanılır. Fan, zemine ulaşabilecek bir hava perdesi oluşturacak kadar güçlü olmalıdır. Bilimsel literatürde bir hava perdesi ile elde edilen sızdırmazlık verimini tahmin etmek için analitik yöntemler sunan bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Bir kapıdan geçen hava akışı rüzgara, sıcaklık farklılıklarına (konveksiyon) ve basınç farklılıklarına bağlıdır. Hava perdeleri, binanın içi ve dışı arasındaki basınç farkı mümkün olduğunca sıfıra yakın olduğunda en iyi şekilde çalışır. Negatif basınçlar, aşırı sıcaklık farklılıkları, yakınlardaki asansörler veya aşırı nem, hava perdelerinin etkinliğini azaltabilir.

Kapı Üstü Isıtıcılarla Karşılaştırma

  • Hava perdeleri, bir kapının genişliğini tamamen kaplayacak şekilde tasarlanırken, kapı üstü ısıtıcılar çok dar olabilir.
  • Bir hava perdesindeki fanlar, tüm kapı açıklığı boyunca ilerleyecek bir hava akımı sağlayacak kadar güçlüdür. Kapı üstü ısıtıcıların daha güçsüz fanları olabilir.
  • Bir hava kapısındaki tahliye nozulu, kapı üstü ısıtıcılarda olamayacak şekilde, kapının tüm genişliği boyunca tek tip bir hava akımı sağlamak üzere optimize edilmiştir.

Enerji Tasarrufu

Hava perdeleri çalışmaları sırasında elektrik enerjisi tüketir, ancak iki mahal arasındaki ısı transferini azaltarak net enerji tasarrufu için kullanılabilir. Kapalı ve iyi kapatılmış bir fiziksel kapı, enerji kaybını azaltmada çok daha etkilidir.

Her iki teknoloji de sıklıkla birlikte kullanılır; kapı açıldığında hava perdesi açılır, iç ve dış arasındaki hava değişimini en aza indirir. Bir hava perdesi, binanın ısıtma veya iklimlendirme sistemi üzerindeki yükü azaltarak birkaç yıl içinde kendini amorti edebilir. Genellikle, üniteyi açmak ve kapatmak için kapı anahtarı gibi bir mekanizma vardır böylece hava perdesi sadece kapı açıkken çalışır.

%d