11 Aralık 2023
Anasayfa » Kompresör Çeşitleri

Kompresör Çeşitleri

Kompresörler

Sıkıştırma soğutma makinelerinin en önemli elemanları olan kompresör, konstrüksiyon detayları kullanılan soğutucunun cinsine göre değişen ve temel gayesi, evaporatör basıncındaki soğutucu akışkanı emerek daha yüksek basınçtaki kondensere göndermek olan bir gaz pompasıdır. Soğutma veya klimanın kapasitesi tamamen kompresörün kapasitesine bağlıdır. Kompresörün mekanik ve volumetrik veriminin tesisin ekonomisi üzerinde etkisinin büyük olması dolayısıyla soğutma tesisinin cinsine ve büyüklüğüne göre çeşitli kompresörler geliştirilmiş olup başlıca 4 ana grupta toplanabilir.

1-Pistonlu Kompresörler
2-Vidalı Kompresörler
3-Turbo (santrifüj) Kompresörler
4-Scroll Kompresörler

1-Pistonlu Kompresörler

Pistonlu kompresörler, soğutma kompresörlerinin en yaygın kullanılan türlerinden biridir. Otomotiv motoru gibi piston ve silindir düzenine sahiptirler. Dış güç nedeniyle pistonun ileri geri hareketi silindir içindeki soğutucuyu sıkıştırır. Üç tip pistonlu kompresör vardır: hermetik olarak kapatılmış, yarı hermetik olarak kapatılmış ve açık tip. Pistonlu kompresörlerin açılması, tek silindirli veya çok silindirli tipte olabilir.

2-Vidalı Kompresörler

Vidalı kompresörler, soğutucunun sıkıştırıldığı bir çift geçme vidasından oluşur. Az miktarda gaz için yüksek basınç üretebilirler. Pistonlu kompresörlere göre daha az güç tüketirler ve yaygın olarak kullanılmaktadırlar. R12, R22 ve diğerleri gibi soğutucu akışkanlarla kullanılabilir.

3- Turbo (Santrifüj) Kompresörler

Santrifüjlü kompresörler, büyük miktarlarda gazı nispeten daha düşük yoğunlaşma basıncında işleyebilen pervane veya üfleyiciden oluşur. R-11, R-113 vb. Soğutucu akışkanlarla çalışmaya uygundur.

4- Scroll Kompresörler

Scroll kompresörler, biri sabit, diğeri ise dönmeden eksantrik olarak yörüngede dönen iki serpiştirilmiş rulodan oluşur. Hareketi sırasında, soğutucunun sıkıştırıldığı rulolar arasında küçük boşluklar oluşur. Parşömen, involüt, arşimet spirali veya hibrit eğri gibi farklı şekillere sahip olabilir. Başka bir düzenlemede, her iki rulo, sıkıştırmayı oluşturmak için eksantrik olarak dönebilir.

%d