11 Aralık 2023
Anasayfa » BOREAS Teknoloji’nin 2021’de İhracatının Toplam Cirosuna Oranı Yüzde 50 Oldu

BOREAS Teknoloji’nin 2021’de İhracatının Toplam Cirosuna Oranı Yüzde 50 Oldu

Boreas Teknoloji Genel Müdürü Müge Lülecioğlu, İnşaat Dünyası Dergisi’nin ”İhracat Özel” dosyasına konuk oldu. Şirketinin hedef ve vizyonunu anlatan Müge Lülecioğlu, ”2021 yılında ihracat oranımız toplam ciromuzun %50’si seviyelerine ulaşırken sektörün global pazarında da ne kadar iddialı olduğumuzu bir kez daha gösterdik.” dedi.

Pnademi ile neredeyse birçok ülkede ekonomik sistem durma noktasına geldi. Talep yetersizliği ve uluslarası ticari faaliyetlerde yaşanan ciddi azalmalar 2021 yılında da dünya genelinde birçok sektörde etkisini göstermeye devam etti. Buna rağmen İSİB’in açıkladığı son rakamlara göre 2021 yılında büyümesini sürdüren iklimlendirme sektörü, Türkiye’nin ihracat kapasitesini en çok artırdığı sektörlerden biri oldu.

2021 YILINDA İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE BÜYÜME DEVAM ETTİ

Türkiye’de iklimlendirme ürünlerinin ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık %35 büyürken 2021 yılı başından bu yana ülke ihracatından aldığı pay %2,7 olarak gerçekleşti. 2021 yılı sektör ihracat büyüklüğü 6,2 milyar dolar seviyelerine ulaştı. İhracatın en yüksek olduğu ülkeler arasında Almanya, Birleşik Krallık, İtalya gibi Avrupa ülkeleri gelirken Türkiye iklimlendirme sektöründeki ihracatları için Orta Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi büyük pazarları da hedefliyor.

Boreas Teknoloji Genel Müdürü
Müge Lülecioğlu

2021 YILINDA İHRACATIMIZ TOPLAM CİROMUZUN %50’SİNİ OLUŞTURDU

Dünya üzerinde artan talep ve iklimlendirme sektöründe dikkat çeken büyümeyle birlikte sektörde fark yaratan teknolojiler de büyük ilgi görmeye başladı. İç hava kalitesinin sağlanmasının yanı sıra enerji tasarrufu ve sürdürülebilir teknolojiler üretmenin de önemi bir kez daha anlaşıldı.

Boreas Teknoloji olarak adından da anlaşılacağı gibi temelinde ”teknoloji” olan bir şirketiz ve tüm ürünlerimizin temelinde sürdürülebilir ve enerji verimli çözümler üretmek misyonu var. Sektörün bugününe çözüm üretirken, yaşamı iyileştirmeyi de son derece önemsiyor ve yaptığımız AR-GE, ÜR-GE çalışmalarıyla geleceğe her geçen gün daha fazla değer katmak için çalışıyoruz.

ULUSLARARASI ALANDA SEKTÖRE DEĞER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Pandemi koşullarının etkisini devam ettirdiği bu sürece rağmen oldukça verimli ve başarılı bir yıl geçirdik. 2021 yılı şirket hedefi olarak belirlediğimiz 3 kat büyümeyi yakalamış durumdayız. Bu büyümeden aldığımız cesaretle önümüzdeki yıllarda Boreas Teknoloji’nin çok daha fazla ülkeye ihracatının artıracağına eminiz. Bu yıl, ihracat oranımız toplam ciromuzun %50’si seviyelerine ulaşırken sektörün global pazarında da ne akdar iddialı olduğumuzu bir kez daha gösterdik.

Ürünlerimiz ve çözümlerimiz, bünyesinde bulunduğumuz Açık Holding’in de faaliyetlerini güçlü şekilde devam ettirdiği İngiltere, Almanya, İspanya gibi birçok Avrupa ülkesinde tercih ediliyor. Ayrıca Katar, Bahreyn, Umman, Dubai, Kuveyt, Pakistan, Azerbeycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, İrlanda ve Avustralya gibi birçok ülkede doğru çözümlere yön veren çalışmalara imza atıyoruz ve uluslararası alanda sektöre değer üretmeye devam ediyoruz.

About Author

%d