11 Aralık 2023
Anasayfa » Havalandırma Sistem Komponentleri

Havalandırma Sistem Komponentleri


Havalandırma Sistem Komponentleri

Havalandırma kanallarının yanı sıra, eksiksiz kanal sistemlerinin birçok bileşeni mevcuttur.

Titreşim İzolatörleri

Hava kontrol ünitesindeki üfleyiciler önemli bir titreşim yaratabilir ve kanal sisteminin geniş alanı bu gürültü ve titreşimi bina sakinlerine iletebilir. Bunu önlemek için, titreşim yalıtıcıları normalde hava tutucudan hemen önce ve sonra kanala yerleştirilir. Bu bölümlerin kauçuklaştırılmış kanvas benzeri malzemesi, hava tutucunun bağlı kanallara fazla titreşim iletmeden titreşmesine izin verir. Aynı esnek bölüm, üfleyici devreye girdiğinde ve kanala pozitif hava basınç uygulandığında ortaya çıkabilecek gürültüyü azaltabilir.

Titreşim izolatörlü bir klima santrali

Take-Off

Besleme hava ana kanalı genellikle çatallanarak difüzörler, ızgaralar gibi birçok ayrı hava çıkışına hava sağlar. Sistem, birçok yardımcı branşman kanalına dallanan bir ana kanal ile tasarlandığında, take-off olarak adlandırılan bağlantı parçaları, ana kanaldaki akışın küçük bir kısmının her branşman kanalına yönlendirilmesine izin verir. Çıkışlar, ana kanalın duvarına açılan yuvarlak veya dikdörtgen açıklıklara takılabilir. Take-off’larda genellikle daha sonra ana kanala tutturmak için bükülen birçok küçük metal tırnak bulunur. Yuvarlak versiyonlara vidalı bağlantı parçaları denir. Diğer take-off tasarımları, daha iyi sızdırmazlık için bazen yapışkan bir köpük conta ile birleştirilen bir geçmeli bağlantı yöntemi kullanır. Take-off’un çıkışı daha sonra dikdörtgen, oval veya yuvarlak dal kanalına bağlanır.

Debi Kontrol Damperleri

volume control damper ile ilgili görsel sonucu

Kanal sistemleri genellikle hava akışının hacmini sistemin çeşitli bölümlerine ayarlamak için bir yöntem sağlamalıdır. Debi kontrol damperleri (VCD’ler; duman / yangın damperleri ile karıştırılmamalıdır) bu işlevi sağlar. Havayı ayrı odalara yayan kayıtlarda veya difüzörlerde sağlanan düzenlemenin yanı sıra, kanalların içine damperler de takılabilir. Bu damperler manuel veya otomatik olabilir. Bölge damperleri basit sistemlerde otomatik kontrol sağlarken değişken hava hacmi (VAV) gelişmiş sistemlerde kontrol sağlar.

Duman ve Yangın Damperleri

Duman ve yangın damperleri, kanalın bir güvenlik duvarı veya güvenlik perdesinden geçtiği kanal sisteminde bulunur.

Duman damperleri, aktüatör olarak adlandırılan bir motor tarafından tahrik edilir. Motora bağlı bir sonda, kanalın ilerlemesine takılır ve bir odadan çıkarılan veya bir odaya verilen havadaki veya kanalın akışı içindeki başka bir yerde dumanı algılar. Duman algılandığında, aktüatör duman damperini manuel olarak yeniden açılana kadar otomatik olarak kapatacaktır.

Yangın damperleri, yangın duvarından sonraki alanın uygulamasına bağlı olarak duman damperleri ile aynı yerlerde bulunabilir. Duman damperlerinin aksine, herhangi bir elektrik sistemi tarafından tetiklenmezler (bu, duman damperlerinin kapanmayacağı bir elektrik arızası durumunda bir avantajdır). Dikey olarak monte edilmiş yangın damperleri yerçekimi ile çalıştırılırken, yatay yangın damperleri yayla çalıştırılır. Bir yangın damperinin en önemli özelliği, belirli bir sıcaklıkta eriyecek veya kırılacak bir metal parçası olan mekanik bir eriyebilir bağlantıdır. Bu, damperin kapanmasına (yerçekiminden veya yay gücünden), kanalı etkin bir şekilde sızdırmaz hale getirmesine, yangını içermesine ve gerekli havanın yanmasını engellemesine izin verir.

Smoke and fire dampers ile ilgili görsel sonucu

Dönüş Kanatları

Türbülansı ve hava akışına direncini en aza indirmek için kanal sisteminin içine yön değişikliklerinde (örneğin 90 ° dönüşlerde) dönen kanatlar monte edilir. Kanatlar havayı yönlendirir, böylece yön değişimini daha kolay takip edebilir.

Plenumlar

Plenumlar, bir HVAC sistemi için merkezi dağıtım ve toplama birimleridir. Dönüş plenumu, havayı birkaç büyük dönüş ızgarasından (havalandırma delikleri) veya çan ağızlarından merkezi bir hava işleyicisine taşır. Besleme bölmesi, havayı merkezi üniteden sistemin ısıtmak veya soğutmak için tasarlandığı odalara yönlendirir. Havalandırma tasarımında dikkatlice planlanmaları gerekir.

plenums ile ilgili görsel sonucu

Hava Terminalleri

TERMİNAL UNİTS ile ilgili görsel sonucu

Hava terminalleri, besleme havası çıkışları, dönüş veya egzoz havası girişleridir. Besleme için, difüzörler en yaygın olanıdır, ancak ızgaralar ve çok küçük HVAC sistemleri için (konutlarda olduğu gibi) kayıtlar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Geri dönüş veya egzoz ızgaraları, öncelikle görünüm nedenleriyle kullanılır, ancak bazıları ayrıca bir hava filtresi içerir ve filtre dönüşleri olarak bilinir.

Kanal Sızdırmazlığı

Hava kanalı sızıntısı ile birlikte hava basıncı, bir HVAC sisteminde enerji kaybına neden olabilir. Hava kanallarındaki sızdırmazlık sızıntıları ve hava kaçağını azaltır, enerji verimliliğini optimize eder ve kirletici maddelerin binaya girişini engeller. Kanalları kapatmadan önce, kanal çalışmasının toplam harici statik basıncını ve ekipmanın, ekipman üreticisinin spesifikasyonlarına uyup uymayacağını sağlamak zorunludur. Aksi takdirde, daha yüksek enerji kullanımı ve düşük ekipman performansı ortaya çıkabilir.

Yaygın olarak bulunan koli bandı, uzun süreli kullanım için tasarlanmış hava kanallarında (metal, fiberglas veya başka türlü) kullanılmamalıdır. Koli bandı adı verilen yapışkan, zamanla kurur ve serbest kalır. Daha yaygın bir kanal dolgu macunu türü, kanal inşa edildiğinde dikişlere fırçalanan veya bazen püskürtülen su bazlı bir macundur. Bina kodları ve UL standartları, genellikle folyo sırtlı ve uzun ömürlü yapıştırıcılara sahip özel yangına dayanıklı bantları gerektirir.

%d