11 Aralık 2023
Anasayfa » Rezistans Nedir ?

Rezistans Nedir ?

Rezistans Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel isimdir. Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır ve buna benzer birçok ortamda kullanılmaktadır.

Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir tip ısıtıcı ürünüdür. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine ‘rezistans’ denir. Elektrikli ısıtma ve ısınma amaçlı olan cihazlarda ısıyı meydana getiren metal tellere rezistans denir. Rezistansın içinde krom (Cr), alüminyum (AL) ve nikel (Ni) bulunan demir (Fe) alaşımlarından rezistans teli meydana gelir.

Genel olarak halk arasında krom-nikel rezistans teli olarak bilinir. Rezistans telleri yuvarlak ve yassı olmak üzere iki gruba ayrılır. Rezistans teli nikel krom alüminyum ve demir alaşımlarına göre farklı çalışma sıcaklıklarına sahiptir. Rezistansların  birçok çeşidi bunmakta ve her biri ayrı olarak üretilmektedir. Kullanılacağı alana ve cihazlara bağlı olarak üretilen rezistanslar farklı çeşitlerde özel olarakta üretimi ve modelleri bulunmaktadır.

Rezistans Hakkında Bilgiler

Rezistans teli elektrik akımına karşı direnç göstermektedir. Elektrik konusunda direnç, iki uç arasına gerilim uygulanan bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Direnç “R” veya “r” harfleriyle gösterilmektedir.

Rezistanslar kendi içerisinde, boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpantin rezistans, otoklav rezistans gibi gruplara ayrılmaktadır. Fanlı sobalar başta olmak üzere panolarda, fritöz gibi ev aletlerinde, çamaşır makinelerinde, cam ısıtıcılarında, bazı plakalarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Rezistans Teli Nedir ?

Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine ‘rezistans’ denir. Elektrikli ısıtma ve ısınma amaçlı olan cihazlarda ısıyı meydana getiren metal tellere rezistans denir. Rezistansın içinde krom (Cr), alüminyum (AL) ve nikel (Ni) bulunan demir (Fe) alaşımlarından rezistans teli meydana gelir. Genel olarak halk arasında krom-nikel rezistans teli olarak bilinir. Rezistans telleri yuvarlak ve yassı olmak üzere iki gruba ayrılır. Rezistans teli nikel krom alüminyum ve demir alaşımlarına göre farklı çalışma sıcaklıklarına sahiptir.

Rezistans Ne İşe Yarar ?

Rezistansın çalışma prensibi oldukça basit bir mantığa ve akabinde matematiğe dayanmaktadır. Örneğin elektriğin hangi oranda ısıya dönüşeceğinin hesaplanması sonucunda ısıtıcı cihazlar için bir direnç tespit edilmekte ve cihazın üretiminde bu niteliğe hizmet edecek materyaller kullanılmaktadır.

Birçok sektörde kullanılan ve elektrikli aletler için olmazsa olmaz olarak bilinen rezistanslar, kullanılacak olan makine ya da cihazlara göre de farklı şekillerde kullanılmaktadır. Nikel bazlı olan rezistanslar genellikle nikromdur. Nikromun rezistanslar için en popüler malzeme olmasının çeşitli nedenleri de elbette bulunmaktadır. Nikrom, yüksek bir erime noktasına sahiptir ve çok yüksek sıcaklıklarda bile oksitlenmez. Ayrınca ısındığı takdirde çok fazla genleşme yapmaz. Birçok rezistans çeşidi mevcuttur. Bunlar;

Meme Rezistanslar

Saç Kelepçe Rezistanslar

Hava Soğutmalı Rezistanslar

Enerji Tasarruflu Rezistanslar

Fişek Rezistanslar

Sıcak Yolluk Rezistanslar

Manifold Rezistansı

Boru Rezistanslar

Kalıp Rezistansları

Telli Kaset Isıtıcılar

Kafalı Su Isıtıcıları.

Kaynak: https:\\rezistans.net

%d