11 Aralık 2023
Anasayfa » VRF HVAC Sistemlerini Entegre Etmek İçin CoolAutomation’dan 10 İpucu

VRF HVAC Sistemlerini Entegre Etmek İçin CoolAutomation’dan 10 İpucu


VRF sistemlerini entegre etmek, profesyoneller için bile oldukça zor olabilir.  VRF’in nasıl çalıştığını öğrenmek ve “doğru” soruları sormak, entegrasyon sırasında çok fazla güçlük çıkarabilir.

Aşağıda, VRF sistemlerini ev ve bina otamasyonuna kolayca entegre yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

1.İPUCU  – HVAC SİSTEM BİLEŞENLERİNİ ANLAYIN

VRF sistemleri, iki farklı ancak aynı derecede önemli sistem bileşenlerinden oluşur: iç üniteler ve bir veya birden daha fazla dış ünite .

Dış ünite, VRF sistemlerinin işletim durumlarını ve modlarını belirler. 

İç üniteler ise, her oda için ayrı sıcaklık ayar noktalarını elde etmek ve istenen fan hızlarını yönetmek için çalışır.

2.İPUCU  – İŞLEVLERİ KONTROL EDİN

Ev ve Bina Otomasyon sistemlerinin her bir iç ünite için kontrol etmek için bir dizi işlevi vardır. Birçok entegratör bu terimleri kafa karıştırıcı bulabilir.

Aşağıda Klima sisteminizin işlevlerinin listesini bulabilirsiniz:

Operasyonel Durum – Ünite durumu açık mı / kapalı mı

Çalışma Modu – Ünite modu Soğutma / Isıtma / Fan / Kuru / Otomatik mod

Sıcaklık Ayar Noktası – Ünitenin ulaşmaya çalışacağı sıcaklık

Fan Hızı – Fanın ne kadar hızlı döndüğü Yüksek / Orta / Düşük / Otomatik

3. İPUCU – KONTROL EDİLEMEZ KONTROLÜ KONTROL ETMEYİN

Dış üniteler için kontroller oluşturmaya çalışarak zaman kaybetmeyin, iç ünitelere odaklanın, çünkü bunlar sisteminize entegre etmeniz gereken tek ünitelerdir.

4. İPUCU – BENZERSİZ ADRESİ OLAN HER İÇ ÜNİTEYİ KONTROL EDİN

Bir VRF sistemi kurulduğunda, dış ünite otomatik olarak her iç ünite için benzersiz bir sistem adresi atayacaktır.

Entegrasyon sürecinize başlamadan önce, ilk olarak bulunduğu yerle birlikte tüm iç ünite adreslerinin bir listesini yazmanız önemlidir. Entegrasyona başlamadan önce bunu yapmak, süreci sizin için çok daha hızlı ve daha kolay hale getirecektir!

5.İPUCU – HER İÇ ÜNİTE İŞLEVİNİ BAĞIMSIZ OLARAK AYARLAYIN

Geleneksel HVAC sistemlerinden farklı olarak, tüm VRF iç ünite fonksiyonları birbirinden bağımsız olarak yönetilir. Çoğu VRF iç ünitesi, sistemdeki diğer herhangi bir ünitenin durumundan etkilenmez.

Örneğin, oturma odasının klimasının çalışma durumu (açık / kapalı), sıcaklık ayar noktası ve hatta bazen çalışma modları (ısıtma / soğutma) mutfak ve yatak odalarından bağımsız olarak yönetilecektir.

Bu nedenle, işlevleri sistem genelinde entegre etmeye alışkın olsanız da, her birim için işlevleri ayrı ayrı entegre ettiğinizden emin olmalısınız.

6.İPUCU  – KONTROLÜ BASİTLEŞTİREN GRUP BİRİMLERİ

İki veya daha fazla iç VRF ünitesi bir grup olarak çalıştırılmak üzere bağlandığında, yalnızca ana ünite kontrol edilebilir. Tüm bağımlı birimler alınan komutları göz ardı edeceğinden, hiçbir bağımlı birimi otomasyon sistemine eklememelisiniz.

7.İPUCU – EVRENSEL ÇÖZÜMLERE BAKIN

HVAC sistemleri ortalama olarak 10 ila 15 yıl dayanırken, Ev ve Bina Otomasyon sistemleri teorik olarak sonsuza kadar sürebilir, çünkü değerleri donanım arayüz cihazında değil, temeldeki otomasyon yazılımında bulunur.

HVAC sistemleri, çoğu zaman, Ev ve Bina Otomasyon sistemlerinden daha erken değiştirileceğinden, müşterilerinizi ve / veya HVAC montajcılarını, everensel HVAC Otomasyon sistemlerini kullanmaya teşvik etmelisiniz.

Evrensel çözümler, HVAC’ın değiştirilmesi gerektiğinde, yeni sistemin Ev ve Bina Otomasyon sisteminize kolayca yeniden entegre edilebilmesini sağlayacaktır.


8.İPUCU  – ARIZA BİLDİRİMLERİ

Bazen, bir HVAC entegrasyonunu başarıyla tamamladıktan sonra, HVAC sistemi verilen komutlara yanıt vermez. Tüm entegrasyon sürecini yeniden başlatmaya başlamadan önce, HVAC’ın kendisinde bir hata bildirimi olup olmadığını kontrol edin.

Bir hata oluştuğunda, hata kodu bildirimi HVAC’ın kablolu uzaktan kumandasında görülmelidir. Ancak birçok Ev ve Bina Otomasyon sistemi hata kodunu ana kontrol cihazında da görüntüler.

Ev ve Bina Otomasyon sisteminiz hataların iletilmesine izin vermiyorsa, bu işlevselliği eklemek iyi bir fikir olacaktır, çünkü bu bilgiler HVAC kurulumcuları ve müşterileriniz tarafından herhangi bir HVAC arızasını hızlı bir şekilde çözmek için kullanılabilir. 

9.İPUCU  – VRF SİSTEMLERİ İÇİN FARKLI AYAR NOKTALARI KULLANMAYIN

Geleneksel HVAC sistemleri (veya daha spesifik olarak, onları kontrol eden Termostatlar) genellikle soğutma ve ısıtma için farklı ayar noktaları kullanır. Çoğu VRF sistemi biraz farklı şekilde çalışır, burada genellikle operasyonel moddan bağımsız olarak tek bir ayar noktası kullanılır.

İhtiyacınız olan tek şey bir tane olduğundan, birden fazla ayar noktası kurmaya çalışırken zaman kaybetmemeniz için bunu hatırlamanız önemlidir.

10.İPUCU – HVAC ENTEGRASYONLARINI ZORLAŞTIRMAYIN

Çoğu Ev ve Bina Otomasyonu entegratörü, bir VRF HVAC sistemini Evlerine veya Bina Otomasyon sistemlerine entegre etmeye çalışırken kötü bir deneyim yaşamıştır. Sonuç olarak, VRF entegrasyon sürecinin karmaşık ve külfetli olduğunu düşünüyorlar.

Gerçek şu ki, bu entegrasyonlar inanılmaz derecede basit olmalıdır (genellikle sadece 2 kablolu bağlantı). Önceki kötü deneyimler, muhtemelen yanlış araçlarla entegrasyon gerçekleştirmeye çalışmanın bir sonucudur! Ancak bu ipuçlarını ve püf noktalarını kullanarak, Isıtma ve Klima entegrasyonları, sistem türünden (VRF, Mini / Multi Split vb.) bağımsız olarak çocuk oyuncağı haline gelecektir.

BONUS İPUCU – YARDIM İSTEMEKTEN KORKMAYIN!

HVAC entegrasyonu, otomasyonu veya konfigürasyonu hakkında herhangi bir sorunuz olursa, Coolautomation ürünleri size yardımcı olacaktır.

%d